top of page
20210710_204311.jpg

Husein Oručević donosi prvi dio radijske reportaže Mi smo Buna koji je posvećen dugogodišnjim i recentnim devastacijama biosvijeta naših rijeka i njenih pritoka. Neplansko naseljavanje biljnog svijeta koje rezultira sukobom među vrstama, izgradnja akumulacionih jezera koja mijenja narav vode i recentna izgradnja malih hidroelektrana koje poništavaju samu rijeku ozbiljne su opasnosti koje diktira neosvještena pohlepa. Profesor Sanel Riđanović, ihtiolog Pavle Spasojević i sportsko-rekreativni ribolovac Asmir Hadžiomerović govore o negativnim procesima po biljni i životinjski svijet te po našu zajedničku budućnost ako se ovim temama ne bude pristupalo s odgovarajućim mjerama stručnosti, znanja i brige.
 

U drugom dijelu reportaže  poslušajte priču o nastanku i razvoju problema vezanim uz planiranje izgradnje MHE na zaštićenom i istorijski važnom području Bunskih kanala, mjestu susreta dvaju rijeka Bune i Neretve i neprocjenjivo starih obala. Još jednom ćemo se prisjetiti štetnosti malih HE za rijeke i živote ljudi, te što je sve potrebno kako bi se one zaštitile i koja je važnost takve zaštite. U reportaži o ovim temama govore aktivist udruge Majski cvijet Oliver Olja Arapović te vijećnica Irma Baralija i vijećnici Arman Zalihić i Silvio Bubalo.

 

20210710_204311.jpg

Mapa Mi smo Buna prikazuje ekološke karakterističnosti toka rijeke Bune od izvora u Blagaju do spomenika prirode Bunskih kanala.

Istaknute su geografske, klimatske i hidrografske specifičnosti, kao i endemske vrste i historijsku ostavštinu duž korita Bune.

Mapa će periodično biti dopunjavana novim informacijama.

Reportaža i mapa realizirani su u sklopu ekološke platforme Zemlja-Voda-Zrak, a uz financijsku pomoć BHRI-a, programa Međunarodne organizacije za migracije u Bosni i Hercegovini.

bottom of page