Protekle sedmice održali smo konceptualnu, autorsku šetnju po tradicionalnim, izvornim mostarskim četvrtima Brankovcu, Mejdanu i Starom gradu.
Šetnjom smo naznačili kraj prve faze rada na projektu Mostovi Hercegovine 2.0, faze u kojoj su mentori na teme arhitekture, urbanizma i ekologije, poezije, putopisa i hodopisa, alternativne muzičke scene i teatarske scene Hercegovine, održavali predavanja preko interneta. Arhitektonsku šetnju, uz učešće koordinatora projekta te još dva mentora i njihovih mentija, provela je arhitektica i mentorica Senada Demirović-Habibija.
Početno mjesto sastanka bilo je ispred Narodnog pozorišta Mostar gdje se u to vrijeme održavao pozorišni festival Mostarska Liska, i na kojem su polaznici projekta mogli pogledati izložbu o samom Narodnom pozorištu. Nakon izložbe razgovor je krenuo na stepenicama Bajatove ulice u Brankovcu, ispod Sahat kule gdje je pod vodstvom mentorice razvijen dijalog koji je obuhvatao širok raspon tema. Razgovarali smo o obradi I korištenju kamena u kućama, dvorištima i stepeništu, o samim starim kućama i njihovoj gradnji, te o tome koliko danas postoji klasični građanski način korištenja javnog prostora. Među nama se razvio dijalog koji nam je omogućio da i sami osjetimo, barem na kratko vrijeme kako se nekada koristio prostor i za što je na kraju i napravljen.
Nakon ovoga predavanja-razgovora, spustili smo se prema ulazu u Stari grad i pored Tepe skrenuli na usamljeni trg Majdan. Još jedan tradicionalni mostarski javni prostor koji egzistira nekorišten. Na tom prostoru sada dominiraju ruševine nekadašnje zgrade Doma JNA te upravo završni radovi na obnovi Atik-džamije, a odmah pored nje nalaze se duge stepenice koje vode prema maloj obali. Na ovom mjestu podsjećali smo se neobnovljenih mjesta kulture, prostora koji se nalaze i sa druge strane Neretve, mentalnog povezivanja s njihovim nekadašnjim oblicima.
Ovom šetnjom ujedno počinje i rad na autorskim pričama ovogodišnjih učesnika Mostova Hercegovine.
Mostove Hercegovine podržali:
Comments